A priorizálás azt jelenti, hogy képesek vagyunk megkülönböztetni a számunkra fontos dolgokat illetve teendőket a kevésbé fontosaktól. Rendelkezünk lényeglátó képességgel, feladatainkat rangsoroljuk és döntéseinket meg tudjuk hozni a kellő pillanatban.
A priorizálás tényezői
Döntésképesség
Életünk folyamatos döntések sorozata, szüntelenül döntenünk kell valamiben. Választásaink közt szép számmal vannak jelentéktelenek és nagy jelentősséggel bírók. A döntés pillanatában azonban nem biztos, hogy mindenki számára egyértelmű, hogy épp milyen fajsúlyú problémával áll szemben. Sokan úgy próbálják az esetleges veszteségeiket minimalizálni, hogy minden kérdést felelősségteljesen, a lehető legnagyobb körültekintéssel vizsgálnak meg. Erre azonban gyakran nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű idő, így az alapos problémamegoldás időzavarhoz vezet.
Az időhiány hamarosan aggodalomhoz vezet, és az ilyen jellegű szorongás jelentősen növeli a bizonytalanság érzését és rontja a döntésképességet.
Lényeglátás
Ha rendelkezünk megfelelő lényeglátó képességgel, el tudjuk dönteni, hogy az adott helyzetben mely probléma megoldásával szükséges többet vagy alaposabban foglalkoznunk, és mi az, ami kevésbé fontos.
A legtöbbször az okozza a problémát, hogy elveszünk a részletekben, és minden momentumnak egyformán nagy jelentősséget tulajdonítunk. A probléma megoldása során így könnyen szétaprózódhat a figyelmünk, elveszíthetjük a szükséges fókuszt. Ezt a hozzáállást tükrözi szemléletesen a mondás, mely szerint ilyenkor “nem látjuk a fától az erdőt”.
Időgazdálkodás
A megfelelő időgazdálkodás egyik fontos eleme a priorizálás, azaz a rangsorolás képessége. Ha nem tudjuk fontosságuk alapján rangsorolni a teendőinket, és mindent el akarunk végezni, akkor kicsúszunk az időből. Feszültségszintünk ezzel párhuzamosan emelkedik, sürgetve, szorongatva érezzük magunkat.
A priorizálás / rangsorolás teszt bemutatása
Az alábbi kérdőív kitöltésé díjmentes és szabadon hozzáférhető azok számára, akik a 18. életévüket már betöltötték. A kérdőív értékelését csak Ön láthatja, válaszait a honlap nem tárolja.
A teszt önjellemzésen alapul és az önismereti munka elmélyítése a célja. Az eredménye nem tekinthető diagnózisnak vagy pszichológiai szakvéleménynek.
A teszt kitöltését követően, miután a kiértékelés gombra kattintott, a képernyőn azonnal olvashatja az értékelést.
Teszt kitöltési útmutató
Az alábbi teszt 16 kijelentést foglal magában. Miután elolvasta őket, jelölje a válaszait, aszerint, hogy igaznak vagy hamisnak érzi önmagára vonatkoztatva az állítást.
Minden esetben egy választ jelöljön meg, és ne hagyjon ki egy kérdést sem!
Kálmán Judit, online pszichológus – Online pszichológiai tanácsadás
Időpont egyeztetés:
Telefonszám: +36 70 254 5482
E-mail cím: info@homepszichologus.hu