A pánikbetegség fő jellemzője a váratlan és minden látható ok nélküli pánikrohamok jelentkezése. Ezekben a helyzetekben nem azonosítható indokolt külső veszélyeztetettség, és bár a rohamok néha köthetők bizonyos helyekhez vagy helyekhez, bármikor, bárhol előfordulhatnak.
A pánikroham erőteljes testi tünetekkel jár, időtartama tíz perctől kezdve akár néhány órán át tartó is lehet.
A pánikroham jellegzetes tünetei:
- légszomj,
- felgyorsult szívverés, szapora pulzus
- rossz közérzet,
- izzadás, hideg veríték
- reszketés, zsibbadás
- hőhullámok vagy hideg érzet
- szédülés,
- gyengeség érzése
- émelygés, hányinger, hastáji fájdalmak
- gombócérzés a torokban, nyelési nehézség
- súlyos betegségtől való félelem, halálfélelem
- félelem attól, hogy kiszámíthatatlan dolgot fog tenni
A pánikbetegség okai:
A pánikzavar kialakulására számos elméleti magyarázat létezik. Legtöbbjük szerint a pánikbetegség szoros összefüggésben áll a szorongásos tünetek meglétével, de hátterében többnyire örökletes tényezők és egyéni hajlam is állnak. A pánikzavar okainak kutatása során nem szabad figyelmen kívül hagyni az esetleges szervi okokat, ki kell vizsgálni, hogy nincs- e betegség (szívbetegség, pajzsmirigy túlműködés) a pánikrohamok hátterében. Pánik tüneteket okozhatnak még bizonyos gyógyszerek mellékhatásként illetve drogok vagy alkohol fogyasztása.
A pánikbetegség kialakulása
A pánikrohamokat átélőkben jelentős bizonytalanságot okoz, hogy nem ismerik rosszullétük kiváltó okát. Szoronganak attól, nehogy olyan helyzetben törjön rájuk egy pánikroham, amikor nincsenek megfelelő helyen vagy helyzetben ahhoz, hogy biztonságos körülmények közt átvészeljék a rosszuléttet. Figyelni kezdik a testi tüneteiket, hogy már az első intő jeleket észrevehessék és igyekeznek elkerülni azokat a helyeket illetve helyzeteket, melyekben védtelenebbnek érzik magukat. A pánikroham megismétlődésétől való szorongás, egy ördögi körhöz hasonlóan, felerősíti a valószínűségét a pánikrohamok gyakoribb előfordulásának, és a pánikbetegség kialakulásának.
Fóbiák:
Agóra fóbia:
Agóra fóbiához vezethet, ha valaki a pánikroham kialakulásátol való félelmében egyre több szituációhoz kapcsolja hozzá a rohamait. A kerülni kívánt helyzetek személyenként eltérőek lehetnek, de jellemzően az alábbi jellegzetességekkel bírnak:
Félelem
- az egyedülléttől, társ szükséglet (az illetőnek szüksége van egy támasz személyre, aki a pánikroham alkalmával segítségére lehet)
- a távoli helyekre való utazástól
- az otthonából való kimozdulástól
- tömegben tartózkodástól
- sorban állástól
- hídon átmenni
- liftbe szállni
- tömegközlekedési eszközre szállni
- színházba, moziba, étterembe menni
Szociálfóbia:
A szociálfóbia jellemzője az attól való félelem, hogy társaságban zavarba jövünk, vagy kellemetlen helyzetbe kerülünk. Ilyen helyzetek lehetnek például bármilyen szereplés, vagy megnyilvánulás ahol mások néznek minket, vagy vizsga illetve teljesítményhelyzet. A szociálfóbiák enyhébb szintje például egy nyilvános beszédtől vagy fellépéstől való félelem, mely sok emberre jellemző, súlyosabb foka lehet viszont például akár a közösségben való étkezéstől való szorongás is.
A pánikbetegség kezelése:
A pánikbetegség összetett probléma, mely jelentősen megnehezíti a betegséget elszenvedő életvezetéset. Akár éveken át elhúzódó betegséggé válhat, ha a pánikbeteg nem esik át alapos orvosi kivizsgáláson és nem részesül megfelelő szakemberek segítségében. Fontos, hogy a megküzdést támogató szakemberek (orvos, pszichiáter, pszichológus) egymással összehangolt munkát végezzenek.
A gyógyuláshoz vezető egyik legfontosabb mozzanat, hogy a beteg megértse, milyen folyamatok zajlanak a testében és törekedjen a testi tünetei hátterében meghúzódó lelki okok felkutatására. A kognitív és viselkedés terápia mellett pánikrohamok kialakulásának megelőzésében és leküzdésében hatékony módszernek bizonyulnak a különböző légzőtechnikák illetve relaxációs módszerek, mint például az autogén tréning elsajátítása.
Kálmán Judit, online pszichológus – online pszichológiai tanácsadás és tréning
Időpont egyeztetés:
Telefonon: +36 70 254 5482
E-mailben: info@homepszichologus.hu
0 Comments
4 Pingbacks